olá, portugal

Φορέας αποστολής
Επαγγελματικό Λύκειο Φαρσάλων

λίγα λόγια για εμάς

Το Επαγγελματικό Λύκειο Φαρσάλων, είναι το μοναδικό τεχνικό σχολείο που δραστηριοποιείται στο νότιο τμήμα του νομού Λάρισας και παρέχει επαγγελματικές γνώσεις και δεξιότητες σε μαθητές της ευρύτερης περιοχής.

Το μαθητικό δυναμικό αποτελείται από περίπου 140 μαθητές ετησίως οι οποίοι διδάσκονται Τεχνικά μαθήματα και μαθήματα Γενικής παιδείας. Οι τομείς που λειτουργούν στην σχολική μονάδα, είναι οι :

• Μηχανολογίας
  • Πληροφορικής
  • Ηλεκτρολογίας
  • Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος
  • Οικονομίας & Διοίκησης

και οι ειδικότητες :

• Τεχνικός Οχημάτων
  • Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού & Κλιματισμού
  • Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
  • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων & Δικτύων
  • Τεχνικός Ανθοκομίας
  • Υπάλληλος Διοίκησης & Οικονομικών Υπηρεσιών

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών (3 έτη), παρέχεται Απολυτήριο Λυκείου και Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4 της Ε.Ε.

Στους απόφοιτους παρέχεται επίσης η δυνατότητα παρακολούθησης του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας (1 επιπλέον έτος) και απόκτησης Πτυχίου επιπέδου 5 της Ε.Ε.

Οι μαθητές του σχολείου έχουν την δυνατότητα, μέσω πανελλαδικών εξετάσεων, να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε Πανεπιστήμια αντίστοιχα των ειδικοτήτων τους καθώς και σε Στρατιωτικές σχολές, Σχολές Εμπορικού Ναυτικού, Πυροσβεστικής, Αστυνομίας και ΤΕΦΑΑ.

Φωτογραφικό υλικό εργαστηρίων

erasmus+