olá, portugal

Επιχειρήσεις πρακτικής άσκησης μαθητών

Ειδικότητα : Τεχνικός Οχημάτων

Προσδοκόμενα αποτελέσματα

Για τους συμμετέχοντες μαθητές της ειδικότητας Τεχνικός Οχημάτων, μέσα από την πρακτική άσκηση στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, τα επιθυμητά αποτελέσματα είναι :

• να γνωρίσουν καινοτόμες πρακτικές και προσεγγίσεις αποκτώντας μια άλλη δυναμική και προοπτική στην εργασιακή τους εξέλιξη.
  • να γνωρίσουν νέα περιβάλλοντα μάθησης και εκπαίδευσης σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο και ανταγωνιστικό περιβάλλον για το «επιχειρείν»
  • να γνωρίσουν την ευρωπαϊκή συνεργασία ώστε αυτή να αποτελέσει μοχλό βελτίωσης και ενίσχυσης της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση
  • να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες στα Αγγλικά και να εξοικειωθούν με την τεχνική ορολογία της ειδικότητάς τους.
  • να γνωρίσουν ευρωπαϊκά πρωτόκολλα υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό τους χώρο
  • να εμπλουτίσουν, μέσω της πρακτικής άσκησης, τις γνώσεις τους στην επισκευή και συντήρηση διαφόρων τύπων οχημάτων.

CARLIDER LDA

Mentor: Pedro Matias

Address: Trav. Das Hortas Nº 60 4570-268- Estela Póvoa de Varzim

Tel: (+351) 253 981 484

AUTO S.M.V. FURTADO - COMÉRCIO E REPARAÇÃO DE AUTOMÓVEIS, LDA

Mentor: Sergio Furta

Address: R. de Manuel Dias 616, 4495-129 Amorim,Póvoa de Varzim
Tel: (+351) 965 427 051

AUTO CHAPINHAS - REPARAÇÃO DE AUTOMÓVEIS E REBOQUES, LDA

Mentor: José Ferreira

Address: Rua Drº Francisco Sá Carneiro, 751, Zona Industrial do Bouro - Gandra, 4740-010 Esposende
Tel: (+351) 253 981 484

C&A MULTIMARCAS

Mentor: Alfredo Maranhão

Address: En 13 km 10, 4740-512, Mar, Esposende, Portugal
Tel: (+351) 253 873 154

Ειδικότητα : Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Προσδοκόμενα αποτελέσματα

Για τους συμμετέχοντες μαθητές της ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής, μέσα από την πρακτική άσκηση στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, τα επιθυμητά αποτελέσματα είναι :

• να εμπλουτίσουν τις γνώσεις του στον τομέα των νέων τεχνολογιών και των εφαρμογών αυτής σε επιχειρήσεις.
  • να βελτιώσουν τις ικανότητές τους ως προς την παροχή ποιοτικών υπηρεσιών υποστήριξης χρηστών προϊόντων πληροφορικής, ασκούμενοι σε περιβάλλον με προηγμένες τεχνολογίες και τεχνογνωσία.
  • να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με την τήρηση των κανόνων υγιεινής και ασφάλειας ευρωπαϊκών επιχειρήσεων του τομέα.
  • να εμπλουτίσουν, μέσω της πρακτικής άσκησης, τις γνώσεις τους στην επισκευή και συντήρηση προϊόντων πληροφορικής.
  • να γνωρίσουν τρόπους και διαδικασίες εφαρμογής τεχνολογιών και προϊόντων πληροφορικής σε άλλους επαγγελματικούς τομείς.

BILAWEB, LDA

Mentor: Ricardo Silva

Address: Rua da Estrada Velha,48; 4480-749, Vila do Conde
E-mail:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Tel: (+351) 252 049 866
Website: http://bilaweb.com/

OFICINA D'IMAGEM - MITRAM, LDA

Mentor: Marisa Maia

Address:Rua Bairro Avelino do Monte, 155 Armz. C  Aver-o- Mar, 4490-016 Póvoa de Varzim
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Tel: (+351) 252 632 054
Website: https://www.oficinadimagem.com/

IMPRESSÕES NA HORA

Mentor: Bruno Pereira

Address: Zona Industrial Lagoazende Pav.11 Palmeira de Faro - Esposende
E-mail: impressao@impressoesnahora
Tel: (+351) 253 966 010
Website: http://impressoesnahora.pt/

VILANET

Mentor: Paula Carvalho

Address: Avenida Vasco da Gama, Ed. Chavão,loja 38 4490-410 Póvoa de Varzim
Tel: (+351) 938379003
Website: http://www.vilanet.org

Χάρτης επιχειρήσεων, μετακίνηση, γεύματα

Η μετακίνηση των μαθητών από το Hostel διαμονής προς τις επιχειρήσεις και αντίστροφα από τις επιχειρήσεις προς το Hostel διαμονής, αμέσως μετά το πέρας της ημερήσιας πρακτικής άσκησης, γίνεται με ιδιωτικά mini buses του Φορέα Υποδοχής και όχι με δημόσια συγκοινωνία.

Οι μαθητές, διακόπτουν την πρακτική άσκηση κάθε μεσημέρι, περί τις 13:00, ακολουθώντας το ωράριο των συνεργαζόμενων επιχειρήσεων και γευματίζουν σε εστιατόρια δίπλα (κοντά) στον χώρο εργασίας. Το γεύμα περιλαμβάνει:

• σούπα
  • κυρίως πιάτο
  • ποτό
  • καφέ

Υπάρχουν 2-3 επιλογές κυρίως πιάτου κάθε ημέρα, από κρέας μέχρι ψάρι.

erasmus+
brings people together