Πλήρης τίτλος

Ιστότοπος  M.N.Α.Ε. σχολείου & διαφημιστικό υλικό (Μ.Ν.Α.Ε. & ΕΠΑ.Λ.)

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

• Αρβάλης Κωνσταντίνος ΠΕ86 – Πληροφορικής
  • Ζυγούρα Μαρία  ΠΕ86 – Πληροφορικής

Περιγραφή δράσης

Αρχικά, μαθητές της Γ? τάξης της ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής θα σχεδιάσουν την δομή ενός web site υποστήριξης και προώθησης των δράσεων Μ.Ν.Α.Ε. που «τρέχουν» την φετινή χρονιά στο σχολείο μας, ως εργασία στα πλαίσια του μαθήματος τους «Σχεδίαση και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών».

Στην συνέχεια μαθητές της Β? τάξης του Τομέα Πληροφορικής, ως εργασία στο μάθημα «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων», θα δημιουργήσουν στο domain του σχολείου στο ΠΣΔ την κατάλληλη υποδομή ώστε να αναπτυχθεί με χρήση της πλατφόρμας wordpress το σχέδιο των μαθητών της Γ? τάξης, δημιουργώντας στην διεύθυνση http://1epal-farsal.lar.sch.gr/mnae το αντίστοιχο web site. Επιπροσθέτως, μετά την ολοκλήρωση της φάσης της υλοποίησης, θα διδάξουν στους μαθητές των τμημάτων της Α? τάξης τον τρόπο εμπλουτισμού του web site με πληροφορίες και άρθρα, μέσα από το διαχειριστικό περιβάλλον της πλατφόρμας. Ο τρόπος ανάπτυξης του web site δεν θα επιβαρύνει την παράδοση της ύλης του μαθήματος βάσει των οδηγιών του Υπουργείου.

Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2, στο μάθημα της Πληροφορικής, δουλεύοντας ομαδικά, θα συγκεντρώνουν γενικές πληροφορίες για την Μ.Ν.Α.Ε. αλλά και ειδικές από την εξέλιξη των δράσεων του σχολείου μας (φώτο, σχόλια, ενδιάμεσα στάδια), οι οποίες και θα αναρτώνται καθ? όλη της διάρκειά τους στο web site.

Μέσα από την διαδικασία ανάπτυξης του ιστοτόπου, όπως περιγράφηκε παραπάνω, οι μαθητές θα αναπτύξουν συνεργατικές δεξιότητες μεταξύ τους και θα επιτευχθεί διάχυση των γνώσεων του Τομέα Πληροφορικής στους μαθητές της Α? τάξης. Επίσης οι μαθητές της Β? και Γ? τάξης Πληροφορικής, θα κληθούν να ανταπεξέλθουν σε πραγματικές συνθήκες ανάπτυξης ιστοτόπου, αντιμετωπίζοντας τις πιθανές δυσκολίες. Το τελικό αποτέλεσμα της δράσης, το οποίο θα είναι ορατό στο διαδίκτυο πλέον, θα γεμίσει ικανοποίηση τους μαθητές, τονώνοντας την αυτοεκτίμησή και αυτοπεποίθησή τους.

Επιπροσθέτως, στο μάθημα της Πληροφορικής, οι μαθητές του Α1 θα αναλάβουν την σχεδίαση και παραγωγή αφίσας για τις δράσεις Μ.Ν.Α.Ε. και για τις δυνατότητες φοίτησης στα ΕΠΑ.Λ.. Οι μαθητές του Α2 θα αναλάβουν την σχεδίαση και παραγωγή ενημερωτικού φυλλαδίου (δίπτυχου) για τα ίδια θέματα. Τα φυλλάδια θα διανεμηθούν στους μαθητές της Γ? τάξης των Γυμνασίων της πόλης μας, προς ενημέρωση των ιδίων και των γονέων/κηδεμόνων τους και σίγουρα προ της επιλογής συνέχισης των σπουδών τους (Μάιος, e-eggrafes). Οι αφίσες θα αναρτηθούν σε σχολεία και κεντρικά σημεία της πόλης μας.