Πλήρης τίτλος

Μπεϊνάς Γεώργιος ΠΕ83 Ηλεκτρολόγος

Ζαφείρης Ευάγγελος ΠΕ82 Μηχανολόγος

Περιγραφή δράσης

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Ερευνητική εργασία στην Τεχνολογία», οι μαθητές του Α1 θα χωριστούν σε ομάδες. Κάθε ομάδα θα αναλάβει ένα ξεχωριστό κομμάτι του έργου. Θα συζητήσουν και θα αποφασίσουν τον τρόπο κατασκευής, τα χρώματα και τις υπόλοιπες τεχνικές λεπτομέρειες. Με την βοήθεια των μαθητών των τμημάτων Β? Ηλεκτρολογίας και Β? Μηχανολογίας θα ολοκληρώσουν την κατασκευή.

Οι μαθητές του Β? Μηχανολογίας θα βοηθήσουν στην επεξεργασία των μεταλλικών τμημάτων της κατασκευής. Συγκεκριμένα : θα κόψουν τα επιθυμητά κομμάτια με το κατάλληλο δισκοπρίονο και στη συνέχεια θα τα ενώσουν μεταξύ τους με ηλεκτροκόλληση για να φτιάξουν τον σκελετό του καναπέ και του παγκακιού .Θα ανοίξουν τρύπες με κολωνάτο δράπανο για την ένωση με τις ξύλινες τάβλες. Στο τέλος θα τρίψουν και θα βάψουν τους σκελετούς. Όλα αυτά θα γίνουν στο κατάλληλο εργαστήριο μηχανολογικών κατασκευών που διαθέτει το σχολείο μας.

Οι μαθητές του Β? Ηλεκτρολογίας θα βοηθήσουν με την επεξεργασία των ξύλινων τμημάτων της κατασκευής. Συγκεκριμένα : θα τρίψουν, θα τρυπήσουν και θα βάψουν τα ξύλινα κομμάτια που θα αγοράσουμε.

Στο τέλος θα συναρμολογήσουν και θα τοποθετήσουν τις κατασκευές, μαζί με τους μαθητές του Α1 και του Β? Μηχανολογίας.

Μέσα από τη μελέτη, το σχεδιασμό και την κατασκευή, οι μαθητές θα  :

• Αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα εργασίας
  • Αναπτύξουν πρωτοβουλίες
  • Αναπτύξουν δημιουργικές ικανότητες
  • Καλλιεργήσουν βιωματικές γνώσεις, ικανότητες και δεξιότητες