Πανελλήνιες Εξετάσεις

Κατηγορίες υποψηφίων

Οι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ. για την πρόσβασή τους στην τριτοβάθμια Εκπαίδευση επιλέγουν μία από τις παρακάτω δυνατότητες.

• Επιλογή Μαθημάτων ΟΜΑΔΑΣ Α
  • Επιλογή Μαθημάτων ΟΜΑΔΑΣ Β

Ομάδα Α

Οι υποψήφιοι μπορούν να συμμετάσχουν σε πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή αποκλειστικά και μόνο σε

• Ανώτερες Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων (ΑΣΤΕ) των Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης,
  • Σχολές Υπαξιωματικών
  • Σχολές των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού
  • Α.Τ.Ε.Ι.

γνωστικών αντικειμένων αντίστοιχων με τα γνωστικά αντικείμενα των ειδικοτήτων του ΕΠΑ.Λ. και σε ποσοστό θέσεων που ορίζεται κάθε φορά με απόφαση του ΥΠΕΠΘ.

Τα εξεταζόμενα μαθήματα και οι συντελεστές βαρύτητας τους, σε αυτήν την περίπτωση είναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι (1,5), ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (1,5), ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 1 (3,5), ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 2 (3,5).

Προϋπόθεση για τη συμμετοχή υποψηφίου στη διαδικασία επιλογής είναι η συγκέντρωση συνόλου μορίων τουλάχιστον ίσου με το μισό του μέγιστου δυνατού αριθμού μορίων. Προκειμένου για συμμετοχή υποψηφίου στη διαδικασία επιλογής για τμήματα για τα οποία απαιτείται εξέταση σε ειδικό μάθημα, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει συγκεντρώσει σύνολο μορίων τουλάχιστον ίσο με το μισό του μέγιστου που προβλέπεται για τα τμήματα αυτά, με τον συνυπολογισμό και των μορίων του ειδικού μαθήματος.

Για περισσότερες λεπτομέρειες για την Ομάδα Α', μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας το σχετικό ενημερωτικό έγγραφο του ΚΕ.ΣΥ.Π. Λάρισας για το σχολικό έτος 2009-2010

Ομάδα Β

Να συμμετάσχουν σε πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή σε όλα τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα που εισάγονται και οι κάτοχοι απολυτηρίου ημερησίου Γενικού Λυκείου.

Οι υποψήφιοι εξετάζονται σε έξι (6) μαθήματα, εκ των οποίων τα τέσσερα (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ, ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ, ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ) είναι Γενικής Παιδείας και δύο (ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 1, ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 2) είναι επαγγελματικά. Τα τέσσερα μαθήματα Γενικής Παιδείας, εξετάζονται στα ίδια θέματα, στην ίδια ύλη και τις ίδιες ημέρες και ώρες και για τους δύο τύπους Λυκείων. Οι συντελεστές βαρύτητας είναι ίδιοι στα κοινά εξεταζόμενα μαθήματα και οι υποψήφιοι επιλέγουν Τμήματα και Σχολές από δύο μόνο επιστημονικά πεδία.

Ο υπολογισμός των μορίων και στους 2 τύπους λυκείων (ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ.) γίνεται με τον ίδιο τρόπο.

Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα

ΟΜΑΔΑ Α'

ΟΜΑΔΑ Β'

• ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι