Προγράμματα "Δαίδαλος"

Τα προγράμματα ΔΑΙΔΑΛΟΣ, υλοποιούνταν υπό την επίβλεψη του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας (Ε.Ι.Ν.) και συγχρηματοδοτούνταν από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Υπουργείο Παιδείας.

Σκοπός της διοργάνωσης των προγραμμάτων ήταν η δημιουργία κινήτρων για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και εφευρετικότητας των μαθητών και εκπαιδευτικών, αλλά και η δυνατότητα ανάδειξης όσων μαθητών έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες και κλίσεις στον τεχνολογικό, επιστημονικό ή καλλιτεχνικό τομέα. Με την εφαρμογή του προγράμματος αυτού, δινόταν η ευκαιρία επίσης στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με την πρακτική εφαρμογή των γνώσεων που αποκτούσαν στα ΤΕΕ και ΣΕΚ, για την ανάπτυξη της τεχνολογίας και της χρήσης της στην παραγωγική διαδικασία και την καθημερινή ζωή.

Στόχοι του προγράμματος

Ειδικότεροι στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές με την συμμετοχή τους :

• Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα εργασίας.
  • Να ενθαρρυνθούν στην ανάληψη πρωτοβουλιών για βελτίωση της απόδοσης εργασίας και της αποτελεσματικότητας των μελών της ομάδας.
  • Να έρθουν σε μία πρώτη επαφή με τις μεθόδους έρευνας και εύρεσης τρόπων επίλυσης προβλημάτων
  • Να αναπτύξουν ικανότητες έρευνας, συλλογής, αξιολόγησης και ορθής χρήσης της πληροφορίας.
  • Να έρθουν σε επαφή με τις μεθόδους οργάνωσης εργασίας και τις διαδικασίες παραγωγής προϊόντων σε πραγματικές συνθήκες.
  • Να τους δοθούν ευκαιρίες καλλιέργειας των κλίσεων και των ταλέντων τους.
  • Να αποκτήσουν εμπειρίες από την οργάνωση και διαχείριση ενός σχεδίου εργασίας (project)

Επιπλέον στόχος του προγράμματος, ήταν η ηθική βράβευση εκπαιδευτικών που έχουν προσφέρει σημαντικό έργο στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Δείτε λοιπόν τα προγράμματα ΔΑΙΔΑΛΟΣ που έχουν υλοποιηθεί από εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας τα προηγούμενα χρόνια.

Υποκατηγορίες

• Δαίδαλος 2004-2005

Περιλαμβάνει έργα που έχουν υλοποιηθεί στα πλαίσια του προγράμματος Δαίδαλος, το σχολικό έτος 2004-2005.