Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Μέσα από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (Π.Ε.) γίνεται προσπάθεια να αναπτυχθούν σε κάθε σχολείο οι κατάλληλοι πυρήνες εθελοντισμού, τόσο για τον περίγυρό μας και τη γειτονιά, όσο και για ευπαθείς και οικολογικά ευαίσθητες περιοχές του τόπου μας, συμμετέχοντας έτσι ενεργά στο κοικωνικό και περιβαλλοντικό γίγνεσθαι.

Οι σκοποί, οι στόχοι και αρχές της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης οριοθετήθηκαν στη Τιφλίδα της Σ. Ένωσης το 1977.

Σκοπός Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

• Να παρέχει      ενημέρωση και να εγείρει το ενδιαφέρον για την υφιστάμενη κοινωνική,      οικονομική, πολιτική και οικολογική αλληλεξάρτηση στις αστικές και τις      αγροτικές περιοχές.
  • Να προσφέρει σε      κάθε άτομο δυνατότητες απόσκτησης γνώσεων και δεξιοτήτων και διαμόρφωσης      στάσεων και συμπεριφορών για την προστασία και βελτίωση του περιβάλλοντος.
  • Να δημιουργήσει      νέα πρότυπα συμπεριφοράς σε άτομα, ομάδες και την κοινωνία ολόκληρη      σχετικά με το περιβάλλον και τα περιβαλλοντικά προβλήματα.

Στόχος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

• Ενημέρωση (για την σχέση      του ανθρώπου με τη φύση και την κοινωνία)
  • Γνώση (του      περιβάλλοντος, των προβλημάτων, των εννοιών και την αλληλεπίδραση και την      αλληλεξάρτηση ανθρώπου-φύσης)
  • Στάσεις (διαμόρφωση      αξιών και διάθεση για συμμετοχή)
  • Δεξιότητες (προσδιορισμός      και προτάσεις λύσεων περιβαλλοντικών προγραμμάτων)
  • Συμμετοχή (ανάλυψη      δράσεων για επίλυση)

Υποκατηγορίες

• Περιβαλλοντική 2009-2010

Περιλαμβάνει τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιήθηκαν κατα το σχολικό έτος 2009-2010, στο σχολείο μας.