Αγωγή Υγείας

Η Αγωγή Υγείας στα σχολεία είναι μία καινοτόμος δράση η οποία συμβάλλει στην αναβάθμιση της εκπαίδευσης και στην σύνδεσή της με την κοινωνική πραγματικότητα. Αποτελεί την πρώτη προσέγγιση για τον περιορισμό των φαινομένων εκείνων που απειλούν τη σωματική και ψυχική υγεία των νεαρών ατόμων και συντελούν στον κοινωνικό του αποκλεισμό και στον αποκλεισμό από την αγορά εργασίας.

Η εφαρμογή προγραμμάτων Αγωγής Υγείας στα σχολεία έχει στόχο να συμβάλλει πραγματικά το σχολείο, μέσα από την ενεργητική και βιωματική μάθηση, στην αλλαγή στάσης και συμπεριφοράς των μαθητών/τριών, με σκοπό την ενίσχυση της υπευθυνότητας, της αυτοεκτίμησης, της αυτοπεποίθησης, της προσωπικότητας και της ικανότητας του μαθητή για την υιοθέτηση θετικών τρόπων και στάσεων ζωής.

Έτσι λοιπόν, κάθε Σεπτέμβριο - Οκτώβριο, μετά από σχετικές ενημερώσεις - ευαισθητοποιήσεις των εκπαιδευτικών από τον Υπεύθυνο Αγωγής Υγείας και από τον Υπεύθυνο του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της κάθε Διεύθυνσης Δ.Ε. αλλά και από τις ανάγκες κυρίως των μαθητών/τριών κάθε σχολείου, συγκροτούνται ομάδες και αποφασίζουν να υλοποιήσουν ένα πρόγραμμα. Υποβάλλουν, κατόπιν, πρόταση προς την Επιτροπή Έγκρισης των Προγραμμάτων κάθε Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας για κάθε σχολικό έτος, ώστε να υλοποιήσουν συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η Επιτροπή, αφού εκτιμήσει την επάρκεια του/των εκπαιδευτικών εγκρίνει το πρόγραμμα.

Θεματολογία προγραμμάτων Αγωγής Υγείας

Η θεματολογία των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι :

• Εξαρτησιογόνες ουσίες (ναρκωτικά-αλκοόλ-τσιγάρο)
  • Διατροφή και      διατροφικές συνήθειες - Γενετικά τροποποιημένα προϊόντα
  • Διαφυλικές      σχέσεις - Σεξουαλική Αγωγή
  • Σεξουαλικώς      μεταδιδόμενα νοσήματα
  • AIDS - Ηπατίτιδα      Β
  • Διαπροσωπικές      σχέσεις - Ψυχική Υγεία (Ρατσισμός, Βία, Αντιμετώπιση πένθους, Ξενοφοβία)
  • Κυκλοοφοριακή      Αγωγή - Ατυχήματα
  • Αντιμετώπιση      άγχους (σχολικού-εργασιακού)
  • Στοματική      Υγιεινή
  • Καρκίνος -      Κάπνισμα - Διατροφή
  • Έκθεση σε      τοξικές ουσίες και στην υπερβολική ηλιακή ακτινοβολία
  • Καταστάσεις      διαμονής και εργασίας
  • Περιβάλλον και      Υγεία
  • Εθελοντισμός      (Εθελοντική Αιμοδοσία, Εθελοντική προσφορά ιστών και οργάνων, Πρώτες      βοήθειες, Εθελοντική εργασία, Εθελοντής σχολικός τροχονόμος)
  • Μεσογειακή      Αναιμία
  • Καρδιαγγειακά      Νοσήματα
  • Κατανάλωση και      Υγεία
  • Ισότητα των δύο      φύλων
  • Κοινωνικός      αποκλεισμός - Ίσες ευκαιρίες
  • Πρόληψη και      αντιμετώπιση εκτάκτων καταστάσεων όπως σεισμών, πλημμυρών, πυρκαγιών,      ναυαγίων κ.α.
  • Ανάπτυξη      δεξιοτήτων για την αντιμετώπιση της μόλυνσης του περιβάλλοντος, τις      τρομοκτρατικές ενέργειες, του άγχους, του φόβου κλπ.
  • Φυσική άσκηση      και πολλά άλλα θέματα που αφορούν το σωστό υγιεινό τρόπο διαβίωσης
  • Συμβουλευτικοί      Σταθμοί Νέων
  • Αγωγής του      καταναλωτή.

Υποκατηγορίες

• Αγωγής Υγείας 2009-2010

Περιλαμβάνει τα προγράμματα Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2009-2010.