Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Κατά το σχολικό έτος 2009 - 2010, έχει αποφασιτεί η υλοποίηση 2 προγραμμάτων περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο με τίτλους "Ύδωρ" και "Διαφήμιση ως παράγοντας της οικονομικής επιχειρηματικότητας".

Ύδωρ

Στο πρόγραμμα "Ύδωρ", συντονίστρια ορίστηκε η εκπαιδευτικός Καψιώχα Όλγα ΠΕ04-Φυσικός και υλοποιείται με την συμμετοχή 11 μαθητών/τριων της Γ' τάξης του σχολείου.

Η επιλογή του θέματος έγινε με αφορμή αφ' ενός τα προβλήματα της ποιότητας νερού στην πόλη μας-και αφ' ετέρου τη γνωριμία των παιδιών με του υγρότοπους και συγκεκριμένα τον υγρότοπο της Λίμνης Πλαστήρα.

ΣΚΟΠΟΣ

Σκοπός μας ήταν να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας, τους πολίτες της πόλης μας, για την ορθολογική διαχείριση του νερού, με παράλληλο προγραμματισμό για την προστασία των υγρότοπων και βιότοπων.

ΣΤΟΧΟΙ

• Καταγραφή των κυριότερων πόρων νερού
  • Καταγραφή των Βιότοπων και Υγρότοπων
  • Καταγραφή των αναγκών σε νερό (ύδρευση, άρδευση και άλλες δραστηριότητες)
  • Προβλήματα από την ορθολογική χρήση του νερού
  • Προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι υγρότοποι σε σχέση με το νερό (έλλειψη νερού, ρύπανση νερού, έλλειψη προστασίας)

• Γνωριμία του υγρότοπου της λίμνης Πλαστήρα μέσω του διαδικτύου
  • Δημιουργία φύλλων εργασίας που αφορούν στην πανίδα της περιοχής
  • Επίσκεψη στη Δημοτική Εταιρεία Ύδρευσης και Αποχέτευσης Φαρσάλων

Διαφήμιση ως παράγοντας της Οικονομικής Επιχειρηματικότητας

Στο πρόγραμμα "Διαφήμιση ως παράγοντας της Οικονομικής Επιχειρηματικότητας", συντονίστρια έχει οριστεί η εκπαιδευτικός Φουρκιώτου Σταματία ΠΕ18.03 και υλοποιείται με την συμμετοχή 25 μαθητών/τριων από όλες τις τάξεις του σχολείου.