Εκδηλώσεις του σχολείου μας...

14/3/2013 - Διάλεξη της αρχαιολόγου κας Βάσω Νούλα

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013, η αρχαιολόγος και ειδική συνεργάτιδα του Δήμου Φαρσάλων κα. Βάσω Νούλα, επισκέφθηκε το σχολείο μας και σε σχετική εκδήλωση-διάλεξη με θέμα "Αρχαίες πόλεις και οικισμοί εντός των ορίων του Δήμου Φαρσάλων", ενημέρωσε τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό για τα ευρήματα της αρχαιολογικής σκαπάνης των τελευταίων ετών.

Οι μαθητές βρήκαν ενδιαφέρουσα την διάλεξη και είχαν την ευκαιρία να δούν μέσα από φωτογραφικό υλικό και τρισδιάστατες αναπαραστάσεις, πράγματα που πιθανώς να αγνοούσαν για το απώτερο παρελθόν της περιοχής.

Η εκδήλωση ήταν συνέχεια αυτής που πραγματοποιήθηκε κατά την περσινή χρονιά, όταν η κα Νούλα μας ενημέρωσε για την ιστορία της αρχαίας Φαρσάλου. Εντάσεται και αυτή στο πρόγραμμα "Μαθήματα Τοπικής Ιστορίας" που διοργανώνει ο Δήμος Φαρσάλων με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών και των πολιτών της περιοχής σχετικά με την ιστορία του τόπου.