Προγράμματα "Δαίδαλος"

Στόχοι του προγράμματος

Ειδικότεροι στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές με την συμμετοχή τους :

• Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα εργασίας.
  • Να ενθαρρυνθούν στην ανάληψη πρωτοβουλιών για βελτίωση της απόδοσης εργασίας και της αποτελεσματικότητας των μελών της ομάδας.
  • Να έρθουν σε μία πρώτη επαφή με τις μεθόδους έρευνας και εύρεσης τρόπων επίλυσης προβλημάτων
  • Να αναπτύξουν ικανότητες έρευνας, συλλογής, αξιολόγησης και ορθής χρήσης της πληροφορίας.
  • Να έρθουν σε επαφή με τις μεθόδους οργάνωσης εργασίας και τις διαδικασίες παραγωγής προϊόντων σε πραγματικές συνθήκες.
  • Να τους δοθούν ευκαιρίες καλλιέργειας των κλίσεων και των ταλέντων τους.
  • Να αποκτήσουν εμπειρίες από την οργάνωση και διαχείριση ενός σχεδίου εργασίας (project)

Επιπλέον στόχος του προγράμματος, ήταν η ηθική βράβευση εκπαιδευτικών που έχουν προσφέρει σημαντικό έργο στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Δείτε λοιπόν τα προγράμματα ΔΑΙΔΑΛΟΣ που έχουν υλοποιηθεί από εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας τα προηγούμενα χρόνια.