Προγράμματα "Δαίδαλος"

Τα προγράμματα ΔΑΙΔΑΛΟΣ, υλοποιούνταν υπό την επίβλεψη του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας (Ε.Ι.Ν.) και συγχρηματοδοτούνταν από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Υπουργείο Παιδείας.

Σκοπός της διοργάνωσης των προγραμμάτων ήταν η δημιουργία κινήτρων για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και εφευρετικότητας των μαθητών και εκπαιδευτικών, αλλά και η δυνατότητα ανάδειξης όσων μαθητών έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες και κλίσεις στον τεχνολογικό, επιστημονικό ή καλλιτεχνικό τομέα. Με την εφαρμογή του προγράμματος αυτού, δινόταν η ευκαιρία επίσης στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με την πρακτική εφαρμογή των γνώσεων που αποκτούσαν στα ΤΕΕ και ΣΕΚ, για την ανάπτυξη της τεχνολογίας και της χρήσης της στην παραγωγική διαδικασία και την καθημερινή ζωή.