Ενημέρωση των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Φαρσάλων για τον σχολικό εκφοβισμό

ekfovismos23Στα πλαίσια της «Αυτοαξιολόγησης Σχολικής Μονάδας» για την σχολική χρονιά 2022-23, μια ομάδα καθηγητών του σχολείου ανάλαβε την υλοποίηση ενός Σχεδίου Δράσης στον Άξονα 3 (Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών) και στο δείκτη «Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού». Σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου Γερασοπούλου Ιωάννα, ενημερώθηκαν όλα τα τμήματα εκ περιτροπής για το θέμα, στη διάρκεια μιας διδακτικής ώρας. Προβλήθηκε ένα ολιγόλεπτο βίντεο animation και μια παρουσίαση PowerPoint. Αναφέρθηκαν όλα τα είδη σχολικού εκφοβισμού και οι επιπτώσεις του στα θύματα, τους θύτες αλλά και στους παρατηρητές. Αναλύθηκε πιο διεξοδικά ο σημαντικός ρόλος των παρατηρητών και η καθοριστική τους συμμετοχή στην αντιμετώπιση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές. Ακούστηκαν ποικίλες γνώμες και βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Σε συνέχεια της συγκεκριμένης δράσης και στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης «Mία Νέα Aρχή στα ΕΠΑΛ» οι μαθητές θα δημιουργήσουν μεγάλα αυτοκόλλητα που θα επικολληθούν στα σκαλοπάτια που οδηγούν στους ορόφους του σχολείου και ταμπέλες με μηνύματα κατά του εκφοβισμού που θα τοποθετηθούν στους διαδρόμους των ορόφων, προκειμένου να υπάρχει διαρκής υπενθύμιση και δημιουργία αποτρεπτικού κλίματος.