Εκπαιδευτική δράση "Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ... ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τωρα ΡΟΥΧΑ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ"

a1Το σχολείο μας, στα πλαίσια της εκπαιδευτικής δράσης "Και εγώ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ... ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τωρα ΡΟΥΧΑ & ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ", συγκέντρωσε και παρέδωσε την Δευτέρα 28/11/2022, κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα (όπως ρούχα, παπούτσια, ζώνες, τσάντες, κουβέρτες κ.α.) προς ανακύκλωση.

Την δράση διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας για τις σχολικές της μονάδες, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας για την Μείωση των Αποβλήτων 2022. Τα είδη προς ανακύλωση, παραδόθηκαν στον Φορέα Διαχείρισης των κάδων Ανακύκλωσης Ρούχων του Δήμου Φαρσάλων (EASTWEST GREECE - ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΡΟΥΧΩΝ).

Παράλληλα με την συγκέντρωση των ειδών,πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές δράσεις ευαισθητοποίησης στους μαθητές του σχολείου σχετικά με την ανάγκη ανακύκλωσης κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων. Δείτε το ενημερωτικό βίντεο ΕΔΩ

Από τους κηδεμόνες των μαθητών ζητήθηκε γραπτώς η συναίνεση τους στην λήψη φωτογραφικού υλικού για τις ανάγκες προβολής και δημοσιοποίησης της δράσης.

εικόνα Viber 2022-11-28 09-35-162  εικόνα Viber 2022-11-28 09-35-153