Διδακτική επίσκεψη στο ΙΚΤΕΟ Χαλκιάς

2 22Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές της Γ' τάξης των Ειδικοτήτων "Τεχνικός Οχημάτων" και “Τεχνικός Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού ” του Τομέα Μηχανολογίας και της ειδικότητας  “Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων” του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού του ΕΠΑΛ Φαρσάλων, την Παρασκευή 18/3, στο Ιδιωτικό Κέντρο Τεχνικού Ελέγχου Οχημάτων (IKTEO) Χαλκιάς (1o Χιλ. Εθνικής Οδού Φαρσάλων – Λαμίας).

Οι υπεύθυνοι του ΙΚΤΕΟ Χαλκιάς, ξενάγησαν τους μαθητές στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, εξηγώντας όλα τα στάδια ελέγχου των οχημάτων και εστιάζοντας σε τεχνικά θέματα συναφή με την ύλη των μαθημάτων της ειδικότητας τους. Έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνδέσουν τις γνώσεις που αποκτούν στο σχολείο με την αγορά εργασίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Κυριακός Αντώνης, Κούρτης Σωτήρης, Σταφύλης Ηλίας, Μπεϊνάς Γιώργος και Βαρσάνης Κωνσταντίνος.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του ΙΚΤΕΟ Χαλκιάς, για την άψογη φιλοξενία και ξενάγηση στους χώρους της επιχείρησης.