Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την έμφυλη βία

Την Τρίτη 8/2/2022, μαθητές και εκπαιδευτικοί της Α' τάξης του σχολείου μας, μαζί με την ψυχολόγο του σχολείου, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας με θέμα «Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα έμφυλης βίας,διακρίσεων και ισότητας των φύλων»

Στόχος του προγράμματος είναι:
α) η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε θέματα ισότητας των φύλων, έμφυλης βίας και έμφυλων διακρίσεων,
β) η αλλαγή στερεοτυπικών αντιλήψεων για τις σχέσεις των φύλων, καθώς και
γ) η καλλιέργεια στάσεων και η ανάπτυξη δεξιοτήτων για τον σεβασμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων και την πρόληψη των έμφυλων διακρίσεων και της βίας

Τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό ενημέρωσε το στέλεχος του Κ.Ε.Θ.Ι., κ. Μάρη Ειρήνη, ψυχολόγος,εμπειρογνώμονας σε θέματα ισότητας των φύλων.