Βράβευση μαθητών στον διαγωνισμό φωτογραφίας "Τέχνης Γυρίσματα"

pp1Επιτυχημένη κρίθηκε η παρουσία μαθητών και εκπαιδευτικών του Επαγγελματικού Λυκείου Φαρσάλων στο διαγωνισμό φωτογραφίας για μαθητές Α? και Β? Λυκείου, που διοργανώθηκε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος ?Τέχνης Γυρίσματα? και υλοποιήθηκε απο τη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Εκπαίδευσης Λάρισας και την Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας ? Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα.

Το πρόγραμμα αποσκοπούσε στη βιωματική γνωριμία των μαθητών/τριών των σχολείων με τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας ? Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα και στη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών στην εκστρατεία ανάδειξης της νέας έκθεσης της Πινακοθήκης με τη διοργάνωση του διαγωνισμού φωτογραφίας.

Σκοπός αυτού του διαγωνισμού ήταν, οι ομάδες μαθητών από σχολεία της Λάρισας να αναπαραστήσουν έναν πίνακα από τη μόνιμη συλλογή της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας ? Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα με τη μέθοδο tableau vivant.

IMG 20190308 112935Οι μαθητές του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Σταματίας Φουρκιώτου, συμμετείχαν στο διαγωνισμό με την αναπαράσταση πινάκων της συλλογής της Δημοτικής Πινακοθήκης με τη μέθοδο tableau vivant. Το αποτέλεσμα της δουλειάς τους κρίθηκε επιτυχημένο και για τον λόγο αυτό τους απονεμήθηκε βραβείο σε σχετική τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019.

Συγχαίρουμε θερμά την εκπαιδευτικό Σταματία Φουρκιώτου και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό εκπροσωπώντας επάξια το σχολείο μας σε ένα πρόγραμμα πολιτισμού και υποστήριξης της τέχνης όπου αποτελεί ένα άλλο εργαλείο μάθησης και εκπαίδευσης των μαθητών.

Η επιτυχημένη ομάδα αποτελείται από τους :

• Σταματία Φουρκιώτου, υπεύθυνη εκπαιδευτικός
  • Τασούλα Βασιλική