Μία Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ

Το υπουργείο Παιδείας, στο πλαίσιο του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ», στηρίζοντας την Επαγγελματική Εκπαίδευση και ειδικότερα τα ΕΠΑ.Λ. προσέλαβε και για το 1ο ΕΠΑ.Λ. Φαρσάλων, ψυχολόγο και συγκεκριμένα την κα Ρεπανά Ελένη, για ψυχολογική υποστήριξη των μαθητών, τη συνεργασία με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς,  με στόχο τη βελτίωση του κλίματος στο σχολείο, ώστε αυτό να αποτελέσει χώρο ανάδειξης δυνατοτήτων, δημιουργικότητας και αποδεκτών τρόπων συμπεριφοράς.

Το πρόγραμμα αυτό, που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, εφαρμόστηκε πιλοτικά τη σχολική χρονιά 2017-18 σε 9 ΕΠΑΛ και επεκτάθηκε από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2018-19 σε όλα τα Επαγγελματικά Λύκεια (398 σχολικές μονάδες) της χώρας.