Το Επάγγελμα του Ηλεκτρολόγου στο Σύγχρονο Εργασιακό Περιβάλλον

Αποφασίσαμε πως θα ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να παρουσιάσει το συγκεκριμένο επάγγελμα και τις προοπτικές του, με τη συμμετοχή της και την προβολή του συγκεκριμένου βίντεο στον παραπάνω διαγωνισμό.

Για την εκπόνησή του εκπαιδευτικού βίντεο η παραπάνω ομάδα δούλεψε σχεδόν 2 μήνες και πέρα από τις πολύτιμες πληροφορίες που βρήκαν οι μαθητές μέσω του διαδικτύου για τις επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην ευρύτερη περιοχή της πόλης των Φαρσάλων και για τις επαγγελματικές προοπτικές που μπορεί να έχουν σαν απόφοιτοι σε αυτές, παράλληλα πραγματοποίησε διδακτικές επισκέψεις σε μερικές, δίνοντας κατ' αυτόν τον τρόπο στα παιδιά να πάρουν μια μικρή πρώτη γεύση από τον εργασιακό τους μέλλον!

Επίσης, οι στόχοι που τέθηκαν προς επίτευξη ήταν οι εξής:

- Να ανακαλύψουν και να γνωρίσουν οι μαθητές με ασφαλή τρόπο τις πληροφορίες και τις δυνατότητες που τους προσφέρει το διαδίκτυο στις επαγγελματικές τους επιλογές
- Να ανακαλύψουν και να γνωρίσουν τους κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούν ανεπιφύλακτα στις εργασιακές συνθήκες ενός καθαρά "τεχνικού" επαγγέλματος, όπως είναι αυτό του Ηλεκτρολόγου
- Να μπορούν να συνδυάσουν τις εκπαιδευτικές τους επιλογές με τo επάγγελμα που επιθυμούν να ακολουθήσουν στη ζωή τους
- Να αναγνωρίσουν τις προσωπικές τους δεξιότητες και να τις έχουν σαν οδηγό για την επαγγελματική τους επιλογή
- Να δουλέψουν ομαδικά και να υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ τους στον τρόπο σκέψης και οργάνωσης
- Να γνωρίσουν από κοντά τις επιχειρήσεις του τόπου τους
- Να τις επισκεφθούν και να συνομιλήσουν με τους τυχόν μελλοντικούς τους εργοδότες

Το ενεργό link της εργασίας μας με τη μορφή βίντεο, το οποίο έχουμε αναρτήσει στο "YouTube" είναι το παρακάτω:

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ανακοινώθηκαν τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017 και το σχολείο μας κατέλαβε την 4η θέση σ' ένα σύνολο 70 σχολείων, τα οποία συμμετείχαν πανελλαδικά!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ ΦΑΡΣΑΛΩΝ κο Πάνο Κωνσταντίνο για την πολύτιμη βοήθειά του, καθώς επίσης και για τη συνέντευξη που μάς παραχώρησε..."

Η ομάδα των μαθητών που συμμετείχε ήταν η εξής:
Β' τάξη Ηλεκτρολόγων : ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΒΑΙΟΣ, ΖΑΓΓΑΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΙΖΕΤΑΓΙ ΕΡΙΟΝ, ΚΑΡΑΚΙΚΕΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΠΑΝΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΝΑΣΙΑΚΟΣ ΘΑΛΗΣ, ΝΤΙΝΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ, ΤΣΙΟΥΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Γ' τάξη Ηλεκτρολόγων : ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΜΑΜΠΛΕΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΧΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ,

Εθελοντική συμμετοχή του μαθητή της Α' τάξης : ΒΩΒΟΥΣΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Η ομάδα των συντονιστών καθηγητών: ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΟΥΣΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, ΜΠΕΙΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΡΙΖΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ