Πρόσκληση επιχειρήσεων για συμμετοχή στην Τάξη Μαθητείας

-1-750x354 1Το Επαγγελματικό Λύκειο Φαρσάλων, προσκαλεί επιχειρήσεις της περιοχής μας, που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα της Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑΛ, να επικοινωνήσουν μέχρι την Παρασκευή 27/1/2017 με το σχολείο στα τηλέφωνα 2491023755 και 2491022816, προκειμένου να ενημερωθούν και να δηλώσουν συμμετοχή. Οι ειδικότητες για τις οποίες οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν θέσεις εργασίας, είναι Πληροφορικής (Υποστήριξης Συστημάτων, Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ, Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων), Οικονομίας (Υπαλλήλων Οικονομικών Υπηρεσιών), Ηλεκτρολογίας (Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων), Μηχανολογίας (Τεχνικός Οχημάτων).

Κατά την διάρκεια της τάξης μαθητείας, μαθητές απόφοιτοι των ΕΠΑΛ θα παρακολουθούν 7 ώρες εργαστηριακά μαθήματα σε ΕΠΑΛ (1 ημέρα) και 28 ώρες απασχόλησης σε επιχειρήσεις (4 ημέρες τουλάχιστον), για περίοδο 9 μηνών. Οι μαθητές θα αμείβονται με το 75% του μισθού ανειδίκευτου εργάτη και θα τους παρέχεται ασφαλιστική κάλυψη. Το μεγαλύτερο μέρος θα καλύπτεται από το Δημόσιο και το υπόλοιπο από τον εργοδότη.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το ΕΠΑΛ Φαρσάλων (24910-23755/22816).