Διδακτική επίσκεψη στο Αισθητικό Δάσος

aisth dasos 2015Το ΕΠΑ.Λ. Φαρσάλων, συμμετέχοντας στα προγράμματα του Δήμου Φαρσάλων "Μαθήματα Τοπικής Ιστορίας" και "Μαθήματα Φυσικής Ιστορίας", πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Αισθητικό Δάσος Φαρσάλων, την Δευτέρα 11 Μαϊου 2015, ξεκινώντας πεζή από το σχολείο και καταλήγοντας στα ερείπια της Ακροπόλεως της Αρχαίας Φαρσάλου.

Οι μαθητές διέσχισαν το Αισθητικό Δάσος συνοδευόμενοι από τον κ. Νίκο Πελεκούδα, ο οποίος τους ανέλυσε την χλωρίδα και πανίδα του δάσους ενώ φθάνοντας στην κορυφή του λόφου, τους περίμενε η αρχαιολόγος κα. Βάσω Νούλα η οποία τους μίλησε συνοπτικά για την μακραίωνη ιστορια του τόπου.

Ευχαριστούμε την κα. Νούλα Βάσω και τον κ. Πελεκούδα Νίκο για την αμέριστη βοήθεια στην διεξαγωγή αυτής της επίσκεψης.