Συμμετοχή στο 5ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το σχολείο μας συμμετέχει στο 5ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα πραγματοποιηθεί στην Λάρισα την Παρασκευή 3 και το Σάββατο 4 Απριλίου 2015.

Οι μαθητές των τμημάτων της Β και Γ Πληροφορικής θα παρουσιάσουν το έργο  "Προγραμματισμός ρομποτικού οχήματος  Basic Stamp"

Πρόκειται για ένα kit εκπαιδευτικής ρομποτικής, πρόγονο μπορούμε να πούμε του arduino, με το όνομα Basic Stamp 2 της εταιρίας Parallax, το οποίο χρησιμοποίησαν οι μαθητές του σχολείου μας το 2004 προκειμένου να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό Δαίδαλος που γινόταν τότε. Οι τωρινοί μαθητές, ανέσυραν απο τις προθήκες του εργαστηρίου Πληροφορικής το ρομπότ, το συναρμολόγησαν, το προγραμμάτισαν χρησιμοποιώντας έτοιμο κώδικα και είναι έτοιμοι να παρουσιάσουν το έργο τους, τον πρόγονο μπορούμε να πούμε των Arduino  και Lego Mindstorms τα οποία όμως τα συναγωνίζεται "στα ίσια".

Θα παρουσιαστούν οι δυνατότητες ανίχνευσης και αποφυγής εμποδίων με χρήση υπερύθρων, και η κίνηση του οχήματος ακολουθώντας μια μαύρη γραμμή στο έδαφος.

Παρισσότερα, από κοντά, στον χώρο του Φεστιβάλ, στο Μουσικό Γυμνάσιο Λάρισας.