Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αισθητικό Δάσος Φαρσάλων

DSC 4592Την Τετάρτη 2 Απριλίου 2014, οι μαθητές των τμημάτων Β' Ηλεκτρολογίας και Β' Πληροφορικής, επισκέφθηκαν το Αισθητικό Δάσος Φαρσάλων, με σκοπό την μελέτη της χλωρίδας και πανίδας του πνεύμονα της πόλης. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια σχετικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος που υλοποιούν οι συγκεκριμένοι μαθητές.

Οι μαθητές ανέβηκαν, διαμέσου του δάσους, μέχρι την κορυφή όπου πραγματοποιούνται εργασίες ανάδειξης και συντήρησης του αρχαίου τείχους της πόλης. Εκεί, ξεναγήθηκαν από τους αρχαιολόγους που επιβλέπουν τις εργασίες συντήρησης, βρίσκοντας έτσι την ευκαιρία μέσα από την περιβαλλοντική επίσκεψη να γνωρίσουν οι μαθητές ένα πολιτιστικό μνημείο της πόλης τους.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Βλησσάρης Ιωάννης, Βουγιούκας Ιωάννης και Αρβάλης Κωνσταντίνος.